Péče o ručníky

Zde je k dispozici tento dokument ve formátu PDF

NÁVOD k udržování a péče o froté ručníky

Dostáváte ručníky přímo z tkalcovského stavu a je důležité, abyste je před použitím vyprali, protože nebyly vystaveny žádným mokřícím procesům, jako je např. propírání, bělení nebo barvení po utkání .

Proto je nutné opatrně zacházet s Vaším novým ručníkem, abyste předešli možným zatrhnutí oček (zlomenými nehty , prstýnky, zipy atd.) ještě před prvním vypráním, během něhož dojde k nepatrnému sražení, čímž se očka pevně uchytí do tkaniny a ručníky jsou připraveny k použití .

Ručníky by měly být prány v teplotě 40°-60% C, řádně vymáchány a poté pokud si přejete, mohou být sušeny v sušičce s nízkým až středně vysokým teplotním nastavením .

Nedoporučujeme používat na ručníky avivážní prostředky, jelikož tyto vyplňují mezírky ve tkanině a následně dochází ke snížení savosti .

Péče o froté ručníky je jednoduchá díky výjimečným vlastnostem výchozí suroviny bavlny i bambusového vlákna. K problémům dochází většinou nesprávným zacházením s froté ručníky nebo nevhodnou péčí. Proto je nutné si vždy pečlivě přečíst návod na praní a udržování.

Změna barvy

Během prvních několika praní může dojít k obarvení vody v důsledku tzv. pouštění barvy. Pouštění barvy je způsobeno nadbytečnými barvícími molekulami, které obklopují bavlněná vlákna. Tyto barvicí částečky se mohou uchytit na jiných tkaninách. V případě pouštění barvy se původní barva ručníku podstatně nezmění. Pro jistotu perte tmavě zbarvené ručníky nejméně 3x odděleně. To znamená, že u nejméně prvních třech praní by ručníky stejných barev měly být prány společně, tj. bílé s bílými, tmavě modré s tmavě modrými. Ruční praní tak i praní v pračce je možné, budete-li se ovšem řídit běžným návodem na praní.

Stálobarevnost může být také ovlivněna použitím pracího prášku, který obsahuje optický zjasňovací prostředek. V tomto případě změna barvy není způsobena nižším stupněm stálobarevnosti použitých barviv, ale těmito prostředky. Optické zjasňovací prostředky jsou produkty, které absorbují neviditelné UV paprsky denního světla a vyzařují je zpátky jako viditelné světlo. V důsledku tohoto jevu se může objevit zdánlivá změna barvy. Přítomnost optického zjasňovacího prostředku v pracích produktech je uvedeno na obale.

Není doporučeno užívání nestálobarevného chloru při praní barevných ručníků, bělení by způsobilo ztrátu barev.

Tvoření chuchvalců

Tvoření chuchvalců je způsobeno uvolněním vláken. Krátké staplové vlákno se odtrhne od dlouhého staplového vlákna a toto se projeví jako malé bavlněné body na Vaší tkanině. Vznik chomáčků může být také vyvolán odíráním, buď mezi různými částmi jednoho textilního produktu nebo mezi vlastním výrobkem a jiným předmětem. Proto se doporučuje naplnit pračku alespoň do poloviny. Když pračka není naplněná úplně, ručníky se více odírají o stěny bubnu pračky, namísto aby na ně ve větší míře působily molekuly vody. Postřižené (různé velur úpravy) tkaniny mají větší tendenci k vytváření chuchvalců než froté smyčkové ručníky. Poté, co je ručník utkán, může stále obsahovat uvolněná vlákna, která se zviditelní během praní a u česané příze ještě v prvních DNECH používání se uvolňují jemné částice. Toto je typické pro výrobu froté tkanin.

Zatrhávání

Ostré či špičaté předměty se mohou zachytit ve smyčce a způsobit vytržení smyčky. Abyste mohli dlouho využívat pohodlí Vašich ručníků, je nutné zabránit kontaktu s ostrými, špičatými a řezacími předměty. Nepoužívejte Váš ručník jako hadřík na leštění v koupelně nebo k utírání stěn či klozetu; kontakt se špičatými předměty uvolňuje smyčky. Vytržené smyčky mohou být opatrně odstřiženy. Pokud byste je vytrhávali, mohlo by to vést k tomu, že by byly vytaženy i další smyčky z Vašeho ručníku.

Srážlivost

Důležitou vlastností bavlny je to, že se dá při praní vyvařovat. Nevýhodou je, že se sráží. U prvních praní při teplotě okolo 95° C dochází ke srážení a ztrátě barvy ve větší míře než při teplotách do 60°C.

Tvrdost

Při praní je důležité používat pracích prostředků v rozumné míře. Příliš mnoho pracího prášku může způsobit, že se prací prostředek zachytí ve tkanině dokonce po řádném máchání. To vede k tomu, že ručník se stává drsným. Vždy používejte prací prášek umírněně a řádně máchejte.

Doporučení: při použití pracích prostředků typu Ariel, Persil, postačí množství 3 cl prostředku při tvrdosti vody 5.

Avivážní prostředek přidaný do posledního máchání způsobí, že ručníky budou měkčí a hebčí. Nicméně nadměrné užití může vést k tomu, že se ručníky stanou hydrofobními - budou odpuzovat vodu.

Druh používané vody, ať už z vodovodního řadu, dešťová nebo studniční, většinou nemá vliv na prací proces. Co je velmi důležité, je způsob sušení. Při použití sušičky ručníky jsou hebké a měkké stejně jako v případě sušení venku na šňůře. Pokud ovšem je ručník vystaven prudkému slunečnímu záření či sušen nad topným tělesem (přímotop), vlákna jsou mnohem tvrdší.

Froté ručníky by neměly být žehleny. Došlo by k přimáčknutí smyček a zmizel by hebký sametový vzhled. Smyčky by také v menší míře absorbovaly tekutiny.

Při koupi ručníků je důležité, abyste si vybraly ty pravé pro Vás.

Barva a design musí ladit s Vaším interiérem a velikost musí odpovídat zamýšlenému použití. A se správnou péčí byste neměli narazit na žádné problémy.

Pro všechny tyto kvalitní výrobky Vám společnost MIRIT, s.r.o. nabízí vyžadované záruky v optimální cenové relaci.

Symboly pro péči o textilie

V rámci služeb a ochrany spotřebitelů při péči o textilie byly zavedeny tyto mezinárodní symboly, které jsou na nášivkách ručníků CARESS a kde jsou uvedeny některé z následujících symbolů a informace:

Viz. níže.

Nahoru